
Aktinikus keratózis
Rákmegelőző állapot: Az Aktinikus keratózis
Azokon a bőrfelületeken, amelyek nyáron védtelenek a káros UV-sugarakkal szemben, pikkelyes, hámló felületek jelentkezhetnek. Ilyen lehet az arc, a homlok, a tarkó, illetve az alkarok bőrfelülete. A bőrproblémát aktinikus keratózisnak nevezzük, és nem csupán esztétikai problémát jelent. Az aktinikus keratózis rákmegelőző állapot, amely daganatos megbetegedéssé fejlődhet. A káros UV sugarak hatására pikkelyes plakkok, és hámló foltok alakulhatnak ki a bőrön.
Mivel az aktinikus keratózis rákmegelőző állapotnak tekinthető, így fontos a korai felismerése, és az idejében elkezdett kezelés.
Az aktinikus keratózis tünetei:
Kapcsolódó cikkünk
Bőrrák és típusai
A bőrrák nem melanoma. Míg a melanoma a bőrben lévő, pigment termelő sejtekből alakul ki, addig a bőrrák a bőr saját sejtjeinek a rosszindulatú daganata.
Kapcsolódó cikkünk
Bőrrák és típusai
A bőrrák nem melanoma. Míg a melanoma a bőrben lévő, pigment termelő sejtekből alakul ki, addig a bőrrák a bőr saját sejtjeinek a rosszindulatú daganata.
- bőr külső rétegének megvastagodása, hámlása
- pikkelyes, lemezes vagy piros foltos heg, lemezes bőr
- száraz ráncos bőr (rákmegelőző állapot)
- érdes, száraz felszínű
- 2-2,5 cm-nél kisebb kiterjedésű
- színe a rózsaszínes, barnás
- viszkető, égő érzet
Az aktinikus keratózis néha magától is eltűnilk, de ismételt napfény hatására újra fellángol. Eltávolítását követően is gyakran visszatérhet.
Az aktinikus keratózis nem jár komolyabb bőrtünettel, így a páciensek ritkán veszik komolyan, és fordulnak bőrgyógyászhoz. Rendszeres szűrővizsgálattal elkerülhető a daganat kialakulása.
Az aktinikus keratózis rizikófaktorai
Az alábbi tulajdonságokkal rendelkezők körében nagyobb a kockázata az aktinikus keratózis kialakulásának:
- világos bőrszín
- természetes szőke vagy vörös hajszín
- természetes kék, zöld vagy világosbarna szemszín
- szeplők
- napégésre való hajlam
- rendszeres szolárium használat, gyakori napozás
- 40 év feletti életkor
- gyenge immunrendszer
- UV sugárzásra való érzékenységgel járó egészségügyi állapot
Az aktinikus keratózis kezelési lehetőségei:
Az aktinikus keratózis eltávolítása elengedhetetlen, hiszen a bőrképlet rosszindulatú daganattá is alakulhat. Az aktinikus keratózis kezelése fagyasztással vagy lézerrel történik.
Hogyan károsítja az UV sugárzás a bőrt?
A napfény az emberi szem számára egyaránt látható és nem látható sugárzást is tartalmaz.
Az UV sugárzás a szemnek láthatatlan, három hullámhossz tartományra osztható. (UV-A, UV-B és UV-C sugárzás)
Az UV-C sugarak normál esetben elnyelődnek az atmoszférában és az ózonrétegben, azonban az ózonréteg elvékonyodott részein elérheti a földfelszínt. Ezeken a területeken számolni kell biológiai hatásaival. Az UV-C sugarak okozhatnak bőrgyulladást, pigmentálódást, és a bőr felső rétegének megvastagodását.
Az UV-B sugarak is okozhatnak olyan bőrtüneteket, mint az UV-C sugarak, emellett az UV-B sugarak a fény okozta rákképződést okozó hatásokért (carcinogenezis), valamint a fény immunrendszert gátló hatásaiért (fotoimmunoszuppresszió) is felelősek. A természetes napfénynek csupán 1/15-öd része UV-B.
Az UV-A legfontosabb biológiai hatása a bőrbarnulás, a meglévő pigment tartalom sötétedése. Az UV-A sugárzás bőrpírt, gyulladást okoz, de ellentétben az UV-B-vel ez csak több nap után jelentkezik. Szintén rákkeltő hatású.
Téma szakértői
Jelentkezzen be anyajegyszűrésre!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.