Laphámrák
A laphámrák, más néven spinalioma, a bőrrák második leggyakoribb típusa, a bőr hámsejtjeit érintő rosszindulatú bőrdaganat. A tüskéssejtekből indul, majd ha nem észlelik időben, áttéteket képezhet más szervekben. (Nyirok, tüdő, csont)
Kevésbé agresszív, mint a melanoma, és kevésbé gyakori mint a basalioma, de kezelés nélkül a laphámrák is komoly veszélyeket jelent.
A laphámrák felismerhető az alábbi tünetek alapján:
Kapcsolódó cikkünk
Komplett anyajegyszűrés
A komplett anyajegyszűrés lényege, hogy a teljes test feltérképezésén, valamint a rajta található anyajegyek kielemzésén túl helyben szakorvos által videódermatoszkópos vizsgálat is zajlik, ezzel egyedülálló módon valósítható meg a teljes testtérképes anyajegyszűrés.
Kapcsolódó cikkünk
Komplett anyajegyszűrés
A komplett anyajegyszűrés lényege, hogy a teljes test feltérképezésén, valamint a rajta található anyajegyek kielemzésén túl helyben szakorvos által videódermatoszkópos vizsgálat is zajlik, ezzel egyedülálló módon valósítható meg a teljes testtérképes anyajegyszűrés.
- gyorsan növekvő bőrelváltozás
- önmagától nem gyógyuló sebek, sérülések
- kemény, piros csomók
- érdes felszín
- megvastagodott bőrfelszín, pikkelyes foltok a bőrön
- fájdalmas fekély (bőrfelszínen, szájban)
- szemölcsszerű bőrnövedék genitális területen
- régi seb gyulladása
A laphámrák kialakulásának okai
A laphámrák kialakulásában az alábbi tényezőknek lehet szerepe:
- ionizáló sugarak
- kémiai anyagok (kátrány, arzénszármazékok)
- humán papilloma vírus (HPV)
A laphámrák kialakulásának folyamata
A laphámrák kialakulásának kezdetén egy lapos, egyenetlen, érdes felszínű bőrelváltozás, ami még nem nevezhető daganatnak. A kezdeti állapotot szoláris keratózisnak nevezzük, más néven sugárzás okozta károsodás. A laphámrák kezdeti formája minden esetben azonnali eltávolítást igényel. Az esetek többségében a keratózisból invazív laphámrák fog kialakulni. A bőrrák kialakulása lassú folyamat, több hónapig is eltarthat.
Fontos, hogy ha már több mint egy hónapja nem gyógyuló, fájdalmas, gyulladt, pikkelyes felületű sebet észlelünk magunkon, mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz, aki a tünetek alapján elvégzi a szükséges vizsgálatokat és szükség esetén eltávolítja az érintett bőrfelületet.
A laphámrák diagnózisa
Gyanús bőrnövedék, nem gyógyuló seb és gyulladt bőrfekélyek esetén nagyon fontos a bőrgyógyászati konzultáció. A bőrgyógyász biopsziát végez, ami igazolja, vagy kizárja a laphámrákot. Pozitív eredmény esetén képalkotó vizsgálatokra van szükség, az esetleges áttétek felderítéséhez.
A laphámrák kezelése
A laphámrák kezelése elsősorban spinalioma műtéttel, azaz sebészi kimetszéssel történik. Sebészi úton történő daganat eltávolítás a laphámrák kezdeti stádiumában nagyon eredményes kezelési forma. A daganat előrehaladott állapotában, és áttét esetén sokszor nem elég a műtét. Ilyen esetben sugárkezelésre és kemoterápiára is szükség lehet.
A kimetszés mellett alkalmazható a folyékony nitrogénes eljárás és az elektromos kauterrel történő szövetroncsolás.
A laphámrák kialakulásának megelőzése
A legfontosabb prevenciós módszer a napfényvédelem, amire a legjobb eszköz a fényvédő krém használata. Afényvédő krémek nem nyelik el a káros UV-sugarakat 100%ban, egy részük áthalad a bőrön, és D-vitamint termel.
A laphámrák gyógyulása
A még áttétet nem képző laphámdaganat jól gyógyítható, a beteg kilátásai bíztatóak. Életkor szempontjából az idősebb korosztály nagyobb veszélyben van, mert esetükben gyorsan kialakulhat nyirokcsomó-áttét.
Évenkénti bőrgyógyászati vizsgálat mindenkinek javasolt. Érdemes gyakrabban kontrollra menni azoknak, akiknek a családjában volt példa bőrdaganatra, akinek sok anyajegye van, és esetleg akad közte szabálytalan is.
Téma szakértői
Jelentkezzen be online vizsgálatra!
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.