
Vöröses, pikkelyes folt a bőrön - rákmegelőző állapot is lehet
Az új képleteket és a változásokat is bőrgyógyásszal kell ellenőriztetni
A bőrön megjelenő, a páciens által be nem azonosítható foltok és plakkok orvosi ellenőriztetése azért is fontos, mert előfordulhat, hogy a Bowen-kór jelentkezik ilyen formában, ami egyes esetekben rákmegelőző állapot is lehet. Dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza a tünetekre és a teendőkre hívta fel a figyelmet.
A Bowen-kór száraz, plakkos foltnak látszik
A Bowen-betegség olyan bőrbetegség, amely vörös, pikkelyes foltok kialakulását okozza a bőrön, az epidermisz legkülső rétegeit érintő bőrsejt-változások miatt. A bőrgyógyászok úgy vélik, ez az elváltozás lehet a laphámsejtes bőrrák egyik korai formája is, bár a Bowen-kór csak az esetek negyedében alakul daganattá. Ez a betegség megjelenésében nagyon hasonló lehet, mint a napfény okozta keratózis. Ez utóbbi általában kisebb méretű foltokat okoz, a Bowen-kór viszont olyan, kevésbé látható helyeken is megjelenhet, mint a külső nemi tájék és a végbél környéke.
- A Bowen-kór okozta léziók tipikusan száraz, plakkos megjelenésűek, hajlamosak viszketni, érzékennyé válni és esetleg vérezni is. Ugyanakkor a diagnózis felállítása nem minden esetben könnyű, hiszen a tünetek hasonlíthatnak ekcémára, pikkelysömörre, gombás bőrbetegségre is. A betegség az esetek egy részében rákmegelőző állapotként is jelentkezhet, a már előrehaladottabb stádiumra utalhat, ha a plakk megkeményedik, ha nagyon érzékennyé és vérzékennyé, vagy csomóssá válik a megjelenése. Éppen ezért az ilyen tüneteknél mihamarabb orvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza dr. Rózsa Annamária, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza.
Rizikófaktorok és a kezelés lehetőségei
Bár a Bowen-kór kialakulásának pontos oka nem ismert, számos rizikófaktort már sikerült beazonosítani. Ezek az alábbiak:
- Idősödés (60 év feletti életkorban gyakrabban alakul ki).
- Erős és tartós napfényterhelés (különösen világos bőr esetén).
- Tartós arzén expozíció.
- HPV-vírus jelenléte.
- Betegség vagy gyógyszerelés miatt legyengült immunrendszer.
- A kezelés meghatározásánál számot tényezőt figyelembe kell vennünk, mint például az életkor, az általános egészségi állapot, illetve a tünetek megjelenési helye. Minden kezelésnek vannak előnyei és bizonyos kockázatai, természetesen ezeket is mérlegelnünk kell. Mivel a gyógyszeres kezelésre ez esetben nincs lehetőség, az elváltozás sebészi eltávolítással, illetve helyi besugárzással rendszerint gyógyítható. Ha a műtét utáni szövettani vizsgálat valódi karcinómát igazol, a gyógyítást további műtéttel és sugárkezeléssel, terápiás protokollok szerint kell folytatni. Természetesen bármilyen diagnózis és kezelés esetén, mind a betegség kialakulásában, mind a kiújulás megelőzésében döntő szerepe lehet a fényvédelemnek, amely egyaránt vonatkozik a természetes napfényre és a szoláriumra. A legfontosabb pedig, hogy a páciensek minden olyan tünettel forduljanak bőrgyógyászhoz, amely újnak tűnik, vagy amely változást mutat a korábbi állapotokhoz képest.
Forrás: Anyajegyszűrő Központ (www.anyajegyszurokozpont.hu)
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bejelentkezés bőrgyógyászati vizsgálatra
Téma szakértői
Orvos válaszol
29 éves nő vagyok és pattanásos bőrrel küzdök évek óta. Az arcomon és a hátamon is vannak. Változó erősségűek. Van amikor alig van valami, aztán nagyon csúnya lesz. Orvosról orvosra jártam. Tavaly nyáron a bőrgyógyász azt mondta, hogy a problémát belülről kell kezelni. Úgyhogy elküldött ételintolerancia vizsgálatra, amely a következőket hozta ki: cukkini, sárgabarack, lencse, szójabab, spárga, fehérrépa, vöröskáposzta, torma, sárgarépa, joghurt, juhsajt, juhtej, kecsketej, kecskesajt, tojásfehérje, tehéntej, sertéshús, rozs, gliadin/glutén, kávé, vanília, mustármag, fokhagyma, datolya. A diétát szigorúan továbbra is tartom, még várom a változást, de szinte semmi. Mindemellett cöliákiám van 12 éve, úgyhogy glutént nem fogyasztok. Ételallergia vizsgálaton is voltam, amely nem mutatott semmit. A Total IgE viszont nagyon magas 1287 kIU/L, a maximális 87 helyett. Ezt nem teljesen értem mit is jelent. Nőgyógyásznál is voltam többször, vizsgáltak petefészek cisztára, azt mondták ez okozhat pattanásos bőrt, de nincs baj. A bőrgyógyász és a háziorvos is azt mondja, hogy a stressz ellenünk dolgozik, addig amíg nem sikerül megfelelően kezelnem, addig nem biztos, hogy javulni fog a bőröm. Nehezebb időszakon megyek keresztül, kaptam rexetint. Még abban is reménykedtem, hogy ez esetleg akár a bőrömön is segíthet, de sajnos nem. A legutóbbi laborom decemberben volt, ahol a fehérvérsejtszám 4.1, a MONO 9.2, a BASO 1.2, a karbamid 2.4, a Klorid 100, a Triglicerid 0.69. Ezek mutattak eltérést, de a háziorvos szerint egyik sem vészes. Édesanyámnak volt pajzsmirigy problémája, ezért minden alkalommal nézik a TSH-t, de azzal semmi probléma. Dienillet szedtem évekig, nem segített, majd Zoelyt kaptam, az sem javított semmit. Kaptam Tetralysal antibiotikumot, amelyet 3 hónapig szedtem, minimálisan javított, de el nem tűntette őket. Tanácstalan vagyok, hogy hova, kihez kellene fordulnom, mit kellene már tennem. Valami biztos nincs rendben, ha közel 30 évesen pattanásos a bőröm.. Ön mit tanácsol?
Válaszát előre is köszönöm!
Kérjük, hogy panaszával jelentkezzen be egy személyes konzultációra.
Tisztelettel:
Dr. Szántó Hajnalka
https://www.anyajegyszurokozpont.hu/munkatarsak/borgyogyasz-klinikai-immunologia-allergologus/dr-szanto-hajnalka
Kapcsolódó oldalak
Kapcsolódó videók
Kérjük, töltse ki az űrlapot, és kollégánk fel fogja venni Önnel a kapcsolatot.